hétfő, november 29, 2010

Édenkert.hu oldalon megjelent cikk

A nagy eseményt nem lehetett kihagyni, újra autóval a Margit hídon! S míg álltam és vártam felmenni a hídra, egy zöld színfoltra lettem figyelmes a forgatagban. Bonsai. Aha, felrémlett, hogy a feleségem egyszer hazahozott egy kis fát és azóta is nagy lelkesen becézgeti, dédelgeti, molyol körülötte. Másnap utána jártam a dolognak és vallatóra fogtam Fehér Imrét, a körúti bonsai-ost.


 Honnan a bonsai-ok iránti rajongása?

 Úgy tíz évvel ezelőtt a barátomnál láttam egy furcsa kialakítású fát és ott nyomban szerelembe estem. Aztán elkezdtem én magam is megalkotni a saját darabjaimat. Azóta több tucatnyi bonsai-t készítettem, melyek közül jónéhány a budai kerteket diszíti, ahová rendszeresen visszahívnak karbantartani a fákat.

 Mit kell tudni ezekről a kis fákról?

 Alapvetően a keleti kultúra kis darabjai. Ahogy a neve is bon – tál, lapos edény és sai – fa. Bonsai, kicsi fa egy edényben. Egy szeletnyi természet, amit bevihetünk a lakásba. Rendszeresen kell locsolni, szüksége van fényre, tápanyagra, odafigyelésre és szeretetre, ahogy a felesége is teszi. Erre vágyik minden, ami élő.



 Tehát nem is bonyolult, ahogy látom. A Szent István körúti kis pavilonban patyolat tisztaság, sorakoznak a polcokon a törpe fák, mint Csin Si Huang Ti császár híres agyagkatonái. Mióta okoz örömet másoknak a kis fákkal?

 A nagy szerelem kereskedelemmé szelidült. 6 éve Tárnokon vettem egy területet a Benta patak mellet, ahová betelepítettem a fáimat. Ez a terület ma már az idegenforgalmi-turisztikai útvonal része. Nemsokkal ezután Érden nyitottam egy bonsai boltot, az elsőt az országban, és nemcsak az egész országból járnak hozzánk az érdeklődők, hanem külföldről is. A jövő hónapban Japánból várunk látogatókat.

 Este rákerestem az interneten a bonsai-ra, hogy ne tudatlanul tegyem fel a kérdéseimet és láttam, hogy a google keresőben az első oldal első helyén vannak. Ez tudatos vagy véletlen?

 Tudatos, persze! Komoly munka van a háttérben. Az érdeklődők könnyen megtalálnak, mert szem előtt vagyunk. És amire büszke vagyok, hogy a köztudottan reklámmentes Wikipédia “bonszáj” cikkelyében mint magyar bonsai készítőt linkel az oldalán.



 Milyen kapcsolatban van az “őshazával” vagyis Japánnal?

 Sajnos még személyesen nem jutottam el oda, de tervezem. A japán nagykövet úr egy kiállításon megtisztelt figyelmével és kellemesen elbeszélgettünk a bonsai-okról. Egy szép 2011-es naptárt is kaptam a követségtől és meghívót egy fogadásra. Épp tegnap tartottunk egy előadást Tárnokon Japán teaszertartás és bonsai-ok címmel. Szerencsére egyre nagyobb az érdeklődés a Kelet kultúrája felé. Az érdi Polgármesteri Hivatal előtti borzas tiszafából és borókákból 3 éve alakítottam big bonsai-okat, melyeket az önkormányzat felkérésére rendszeresen gondozok, jelenleg ezek a növények Tárnokon vannak vendégségben. Szép lassan beivódik a keleti kultúra a magyar kultúrába, hiszen kiderült, hogy elég szoros kapcsolat van a japán és magyar nyelv között.



 Mik a tervei a jövőre nézve?

 Szeretném, ha minden növénykedvelő tartana egy bonsai-t. Ajándéknak is nagyszerű, egyedi és semmiképp nem elcsépelt.

Ezen kívül egyre több nagyméretű kerti alakfát (big bonsai-t) adunk el, ahol általában az az igény, hogy ültessük be és egyúttal a környezetet igazítsuk az új fához.

Így alakulnak ki a japánkertek.

Igyekszünk kertjeinkben azt a fajta gondolkodásmódot, szemléletet, hangulatot átadni amit egy japán kert közvetít.

Fehér Imre

Bonsai Hungary

06 30 2477600

2030 ÉRD Bajcsy Zs. u. 171.

1137 BUDAPEST Szent István körút 6. sz előtti Bonsai pavilon

www.bonsaihungary.hu

www.bonsaiblog.hu